Металотрейдери оголошують війну боржникам

В умовах скорочення грошової маси і кризи неплатежів російські металотрейдери об'єднуються для протидії боржникам. Члени російський союз постачальників металопродукції (РСПМ) розробили угоду, підтримане 12 торговими компаніями, очікується приєднання нових учасників, в тому числі великих меткомбінатів.
Угода передбачає обмін інформацією про покупців, що допустили порушення договірних умов по оплаті поставленої продукції (не здійснили поставку в зазначений термін). Злісних боржників чекає «стоп-відвантаження» — заборона на постачання продукції з боку учасників угоди, — заявила керівник служби фінансового контролю компанії А ГРУП Світлана Шевцова на минулому в Єкатеринбурзі спеціалізованої конференції, присвяченій розвитку сервісних металоцентрів, організованої журналом Металопостачання і збут.
Механізм виглядає таким чином. Найближчим часом буде запущений закритий для сторонніх сайт, який дозволить обмінюватися в online-режимі інформацією про покупців в рамках двох списків. «Жовтий» покликаний попереджати учасників угоди про погану платіжну дисципліну покупця. «Червоний» передбачає припинення всіма учасниками угоди відвантаження продукції на адресу клієнта, який кинув одного з трейдерів. Причому в списки включаються не тільки компанії-боржники, але і інформація про їх кінцевих бенефіціарів (таким чином продавці мають намір убезпечити себе від циркулюючих по ринку компаній-одноденок). Мета — дати зрозуміти дебітору, що ніхто йому не поставить метал, поки він не розплатиться з учасниками угоди. «Рішення про включення тієї чи іншої компанії в список приймається на основі здорового смислам. Щоб виключити зловживання, вся надходить інформація буде перевірятися модератором та дирекцією РСПМ», — зазначає Світлана Шевцова.
Неофіційно трейдери визнають, що почасти самі винні у виникненні проблем з поверненням боргів: «Ми розбалували клієнтів. Якщо раніше можлива прострочення платежів за поставку продукції становила 15 днів, то сьогодні 45 — 90 днів покупець вважає нормою. Деякі щиро дивуються вимогу платити в строк. До 2008 року про подібні проблеми ніхто не задумувався — рентабельність металоторгового бізнесу дозволяла покривати ризики неповернення дебіторської заборгованості з отриманого прибутку і прощати недобросовісних клієнтів. Тепер же рентабельність настільки мала, що кожен недобросовісний клієнт може обвалити економіку окремої філії». Але щоб новий інструмент запрацював на повну силу, відзначають учасники ринку, в кожному крупному регіоні споживання до угоди повинні приєднатися близько 30 металотрейдерів.
Зазначимо, що незалежні трейдери і торгові «дочки» великих меткомбінатів займають вагоме місце на російському ринку металів (ємність приблизно 45 млн тонн на рік): на прямі поставки від виробника до споживача доводиться не більше 40% продукції.

Comments are closed.